پرتال روانشناسی | سبک زندگی و مرکز خرید

banner ads

ترس از بچه دار شدن در مرد و زن

ممکن است ترس از بچه دار شدن در شما و یا همسرتان وجود داشته باشد. احتمالا توسط اطرافیان مورد انتقاد قرار می‌گیرید و این دو راهیِ بچه دار شدن یا نشدن فشار زیادی به شما و رابطه‌تان وارد می‌کند. شما دوره‌های مختلف زندگی را پشت سر می‌گذارید و استعدادهای مختلف خود را شکوفا می‌کنید. پدر شدن یا مادر شدن دغدغه‌ای است که ذهن بسیاری از زوج‌ها را درگیر می‌کند. آن چه اهمیت دارد این است که شما و همسرتان با شناخت و آگاهی راه‌های کنار آمدن با این دغدغه را بشناسید و در مورد آن تصمیمی بگیرید که به صلاح هر دو نفر شما است. در غیر این صورت در آینده با مشکلاتی رو به رو می‌شوید. برای رسیدن به یک پاسخ ابتدا باید علت ترس از بچه دار شدن و راه‌های مقابله با این ترس‌ها و درمان اضطراب را دریابید.

 

آیا فرزند داشتن مانعی برای خوشبختی است؟

کیفیت زندگی و رضایتمندی از آن، دو عامل مهم در تداوم زندگی مشترک است. شاید سطح رضایتمندی از زندگی آنقدر برایتان اهمیت دارد که تحت هیچ شرایطی حاضر نیستید این راحتی را از دست بدهید و با پیشگیری از بچه دار شدن بخواهید این رفاه را حفظ کنید. بچه دار شدن مزایای زیادی دارد با این حال توجه داشته باشید که همزمان تغییراتی در ساختار روابط شما و همسرتان ایجاد می‌کند. به عنوان مثال مسئولیت‌های شما بیشتر می‌شود و بخش اعظمی از انرژی فکری، عاطفی و وقت شما را درگیر می‌کند.

بسیاری از خانم‌ها با تولد بچه تمام توجه خود را به او می‌دهند و تمام فکر و ذهنشان بچه می‌شود. احتمال دارد کمتر به نیازهای عاطفی و جنسی همسر خود توجه کنند. ولی باید توجه داشته باشید که بخش جدایی ناپذیر داشتن یک زندگی با طراوت، داشتن تفریح و سپری کردن زمان کافی با همسرتان است. البته مردان نیز باید در نگهداری و تربیت کودک مشارکت فعال داشته باشند. پس مدیریت و برنامه ریزی کمک زیادی به شما می‌کند تا ترس از بچه دار شدن را کنار بگذارید.

ترس از مادر شدن یا ترس از پدر شدن

شاید ترس از بچه دار شدن در شما و همسرتان مشترک باشد و هر دو در مورد عدم تمایل به بچه دار شدن همسو باشید. ولی هنگامی که فقط یکی از شما تمایل به بچه دار شدن داشته باشد با تنش‌ها و فشارهای بیشتری مواجه می‌شوید. شاید شما به عنوان یک زن انگیزه پیشرفت بالایی دارید و نگران این باشید که نتوانید به جایگاه تحصیلی و شغلی مورد نظر خود برسید، دوست ندارید به خاطر بچه از کار و تحصیل خود بگذارید یا شما به عنوان یک مرد نگران این باشید که بعد از تولد بچه مورد بی توجهی همسرتان قرار بگیرید و طرد شوید یا فکر کنید که نمی‌توانید آینده خوبی برای کودک خود رقم بزنید. در هر صورت، چه عضو دسته اول باشید چه دسته دوم مهم است که زندگی خود را تحلیل کنید تا عوامل زمینه ساز این ترس مشخص شود.

شرایط ترس از بچه دار شدن را تحلیل کنید

چرا یک مرد با وجود داشتن احساس امنیت مالی علاقه‌ای به پدر شدن ندارد؟ آیا ترس از ایفا کردن نقش پدر و مادر به خاطر ترس از نداشتن مهارت‌های فرزندپروری است یا به دلیل عدم اطمینان به ادامه زندگی با همسرتان یا مشکلات دیگر؟ آیا ترس از بچه دار شدن یکی از انواع فوبیا هست؟ گاه ترس از بچه دار شدن تبدیل به نوعی فوبیا و ترس مرضی می‌شود که ریشه در اتفاقات و حوادث گذشته دارد و به صورت دقیق‌تر باید مورد تحلیل قرار بگیرد. برای کسب اطلاعات در زمینه انواع فوبیا کلیک کنید.

ترس‌ها باید تحلیل شوند، علت عدم تمایل خود یا همسرتان به بچه دار شدن را بررسی کنید. ممکن است مادر همسرتان تمام مسئولیت‌های فرزندپروری را به عهده داشته، در این حالت ترس این را دارد که نتواند به خواسته هایش و پیشرفتی که انتظار دارد برسد. ممکن است ترس از بچه دار شدن ریشه عمیق تری در وجودش داشته باشد که حتی با وجود مساعد بودن تمام شرایط باز هم ترس وجود داشته باشد. پس لازم است با همسرتان صحبت کنید و از او بخواهید به دلایل عدم تمایل به بچه دار شدن فکر کند. شناخت دقیق علت‌های ترس به او کمک می‌کند تا مسئله روشن‌تر شود و با آگاهی بیشتری تصمیم بگیرد. 

علل و ریشه‌های ترس از بچه دار شدن

1- نداشتن امنیت شغلی و اقتصادی

تورم، نداشتن شغل ثابت یا امنیت شغلی می‌تواند دغدغه ای باشد که شما و همسرتان به خاطر آن ترس از بچه دار شدن دارید. یعنی می‌ترسید که از عهده مخارج آن برنیایید و با ورود بچه شرایط از پیش هم سخت‌تر شود. فرزندآوری بدون شک هزینه‌هایی مانند هزینه‌های زایمان، مخارج ضروری برای خوراک و پوشاک کودک، مدرسه و دانشگاه به همراه دارد.

2- ترس از بچه دار شدن به خاطر نداشتن حمایت اطرافیان

شاید همسرتان به این فکر می‌کند که برای فرزندآوری از حمایت اطرافیان مانند خانواده خودتان یا همسرتان برخوردار نیست. این نگرانی می‌تواند از لحاظ مالی یا نگهداری بچه باشد. مسلما زوج‌هایی که این حمایت را دارند تمایل بیشتری برای بچه دار شدن دارند یا حداقل از میزان استرس آن‌ها کم می‌شود.

3- تغییر سبک زندگی

شهرنشنی و مهاجرت به شهرهای بزرگ باعث شده مردم شیوه زندگی خود را تغییر دهند و تمایل به فرزندآوری کمتر شده است. افزایش سطح تحصیلات و اشتغال خانم‌ها هم سهم زیادی در کاهش تمایل به بچه دار شدن دارد.

4- وجود تنش و اختلافات زناشویی

در سال‌های اولیه ازدواج به خصوص تا 5 سال اول اختلاف‌ها و تعارض‌هایی پیش می‌آید که میزان احتمال طلاق بیشتر است ولی بعد از آن زوجین به یک ثبات نسبی می‌رسند. شاید این اختلاف‌ها باعث شده که همسرتان به آرامش و ثباتی نرسیده باشد تا بخواهد برای بچه دار شدن تصمیمی بگیرد. این تنش‌ها اعتماد و اطمینانی که لازمه تصمیم گیری برای بچه دار شدن است را از بین می‌برد. پس بچه دار شدن را به تعویق می‌اندازد.

5- نداشتن امنیت روانی

ممکن است همسرتان به دلیل وجود یک اختلال روانی مانند اختلالات اضطرابی یا افسردگی تمایلی برای بچه دار شدن نداشته باشد. چون فردی که افسرده است با خودش فکر می‌کند که من خودم هم دارم این زندگی را تحمل می‌کنم حالا یه بچه هم به دنیا بیاید و این شرایط را تجربه کند. در واقع افسردگی او باعث می‌شود علایق خود را به بسیاری از چیزها از دست بدهد پس تمایلی برای بچه دار شدن هم ندارد.

6- نداشتن مهارت فرزند پروری

گاهی ترس از بچه دار شدن به دلیل آسیب‌هایی است که در کودکی به فرد وارد شده است. نارضایتی از والدین و تنش‌هایی که فرد حتی در بزرگسالی با والدین خود دارد باعث می‌شود علاقه ای به بچه دار شدن وجود نداشته باشد. چنین فردی فکر می‌کند که فرزندش هم تجارب او را خواهد داشت و در نهایت بچه دار شدن، آسیب پذیرتر خواهد بود.

7- دردسرهای خانم‌های شاغل

امروزه خانم‌های زیادی شاغل هستند و درآمد آن‌ها برای ادامه زندگی لازم است. حتی در صورتی که درآمد خانم زیاد نباشد، حس می‌کند برای رشد شخصیت و رضایت از هویت و میل به پیشرفت، به شغل خود نیاز دارد.

اگر همسرتان فکر کند که شما در مسئله نگهداری و تربیت فرزند با او همراه نیستید نگرانی از بچه دار شدنش شدت می‌گیرد. همچنین عدم وجود قوانین مناسب باعث می‌شود بسیاری از خانم‌ها نخواهند بچه دار شوند چون نمی‌توانند این مسئله را حل کنند.

8- ترس از بارداری یا بچه دار شدن

شاید به دلیل تغییراتی که بارداری در اندام خانم ایجاد می‌کند یا مشکلات و دردهای ناخوشایند بدنی پیش از زایمان مانند تهوع و استفراغ  همچنین درد زایمان از بچه دار شدن می‌ترسد. برخی از زنان نسبت به بارداری دچار نوعی اضطراب هستند که از باورهای اشتباه در آن‌ها نشأت می‌گیرد. 

9- یک فرزند کافی است

گاهی عدم تفاهم زوجین در داشتن فرزندان بیشتر باعث ایجاد تنش بین آن‌ها می‌شود. اگر با همسرتان بر سر داشتن فرزند بیشتر به تفاهم نرسیده اید بهتر است با بررسی معایب و مزایای تک فرزندی در صدد حل اختلافات بر آیید.

برای غلبه بر ترس از بچه دار شدن چه باید کرد؟

اگر هنوز ازدواج نکردید بهتر است موضع خود را با آگاهی و دانش کافی مشخص کنید. نظر طرف مقابل خود را جویا شوید. می‌توانید از مشاوره قبل از ازدواج کمک بگیرید و اگر ازدواج کردید دلایل و ریشه‌های ترس خود و همسرتان را شناسایی کنید. راه حل‌های احتمالی خود را بررسی کنید. 

یادگیری مهارت‌های زندگی زناشویی، مهارت‌های فرزندپروری و چگونگی داشتن خانواده سالم می‌تواند به شما و همسرتان کمک کند که با اضطراب کمتری به این مسئله نگاه کنید. لزومی ندارد شما شیوه‌های فرزند پروری والدین خود را تکرار کنید شما نباید پدر و مادر کاملی باشید فقط باید به اندازه کافی خوب باشید. چه بسا کامل بودن، مشکلات زیادی در کودک ایجاد می‌کند. 

اگر زنی با آگاهی و اراده قلبی نقش مادری را انتخاب کند احتمال ابتلا به افسردگی پس از زایمان کمتر می‌شود. همچنین مردان با آگاهی بیشتری خود را برای نقش پدری آماده می‌کنند. به طور کلی شناخت عوامل موثر در ترس از بچه دار شدن به شما کمک می‌کند هر تصمیمی که می‌گیرید از روی آگاهی باشد و تمام انتخاب‌های ممکن خود را بررسی کنید و در آینده با پشیمانی کمتری رو به رو شوید.

پرورش نگرش مثبت نسبت به بارداری و بچه دار شدن

اغلب در جلسات مشاوره تلاش می‌شود تا نگرش خانم‌ها را نسبت به بارداری و بچه دار شدن تغییر دهند و نگرش مثبتی در اختیار آن‌ها قرار دهند. در نهایت به این طریق خود افراد می‌توانند در پایان جلسات در مورد بچه دار شدن یا نشدن تصمیم بگیرند. یکی از این نگرش‌های مثبت این است که مادر شدن نیازی فطری است و باعث تکامل عاطفی و روانی خانم‌ها می‌شود. مادر شدن مسئولیت پذیری را افزایش می‌دهد و در بسیاری موارد منجر به بهبود روابط همسران و نزدیک شدن بیشتر آن‌ها به هم می‌شود. بسیاری از خانم‌ها با بچه دار شدن انگیزه بیشتری برای زندگی پیدا می‌کنند. این خیلی مهم است که خانم‌ها بدانند خداوند موهبت و توانایی بارداری را در آن‌ها قرار داده و به همین دلیل امکانات روحی روانی و جسمانی را نیز در اختیار آنان گذاشته.

 

منبع:honarehzendegi

بازنشر : روانشناسی برتر

 

محبوب کن - فیس نما

دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها

Code Center