پرتال روانشناسی | سبک زندگی و مرکز خرید

banner ads

 ویار بارداری | امروز چی هوس کردی؟

در مورد انواع ویار بارداری چه می‌دانید؟

 

زنان باردار به دلیل مواجه شدن با تغییرات جسمی و هورمونی زیاد علائم منحصر به فردی را در این دوران تجربه می‌کنند که ویار یکی از آن‌ها است. ویار به معنی داشتن تمایل زیاد به خوردن برخی از مواد غذایی است. البته برخی از زنان برای خوردن موادی غیرخوراکی نظیر خاک نیز احساس تمایل دارند. ویار به مسائل روانی هم مربوط است و می‌توان به نوعی آنرا به نیازهای عاطفی زن باردار و مهرطلبی او هم ربط داد.  اگر به دنبال این هستید که در مورد انواع ویار در دوران بارداری اطلاعات بیشتری کسب کنید، در  این مقاله توضیحات جامعی راجع به آن ارائه کرده‌ایم.

 

 

انواع ویار بارداری : دلایل علمی 

چرا در دوران بارداری دچار ویار می‌شویم؟ این سؤالی است که بسیاری از مادران از خود می‌پرسند و به دنبال جوابی برای آن می‌گردند. توجه به ویار را باید جزو مراقبت های دوران بارداری محسوب کنیم.

1- کمبودهای بدن مادر

در دوران بارداری بدن مادر به ویتامین، پروتئین‌ها و مواد معدنی بیشتری نیاز دارد. چرا که باید بتواند نیازهای بدن جنین را نیز برآورده کند تا او به رشد و سلامت کافی دست یابد. کمبودهای مربوط به این مواد می‌تواند خود را در قالب احساس ویار به برخی مواد نشان دهد. برای مثال زمانی که مادر احساس نیاز به خوردن موادی نظیر خاک، گچ و نشاسته دارد احتمال بروز کمبود آهن در او وجود دارد.

2- انواع ویار بارداری : خوراکی‌های نامناسب برای جنین

ویار همیشه به صورت تمایل به خوردن بروز پیدا نمی‌کند بلکه گاهی اوقات مادر از برخی غذاها متنفر می‌شود و نمی‌تواند آن‌ها را بخورد. دلیل این موضوع این است که بسیاری از خوراکی‌ها برای بدن جنین مناسب نیستند. جالب است که به طور غریزی بدن در این شرایط برخی غذاها را که تا قبل از بارداری آن‌ها را دوست داشته پس می‌زند و به این ترتیب مانع از مصرف آن‌ها توسط مادر می شود.

3- تغییراتی در سیستم چشایی

تغییرات جسمی که در دوران بارداری اتفاق می‌افتد منجر به بروز تغییراتی در سیستم چشایی بدن زن می‌شوند. این تغییرات باعث می‌شوند که او تمایلات خاصی به برخی از غذاها پیدا کند. مثلاً به ترشیجات بسیار علاقه‌مند شود.

 

انواع ویار بارداری

با توجه به دلایلی که در مورد بروز ویار گفته شد، این مسئله در دوران بارداری می‌تواند به شیوه‌ها و در انواع مختلفی بروز کند. در ادامه به انواع ویار اشاره کرده‌ایم:

1-ویار ؛ تمایل زیاد به خوردن برخی از مواد خوراکی

داشتن هوس و ولع شدید نسبت به خوردن برخی از مواد خوراکی مسئله رایجی است که در بین اکثر زنان باردار اتفاق می‌افتد. این موضوع به دلیل تغییرات هورمونی بدن در بارداری رخ می‌دهد و ممکن است در هر زمانی برای زن اتفاق بیفتد.

مثلاً ممکن است زن باردار در شبی زمستانی تمایل شدید به خوردن هندوانه پیدا کند! هنگامی که تمایل به خوردن مواد غذایی خاصی پیدا کردید حتماً در مورد سالم بودن آن اطمینان کافی کسب کنید تا سلامت خود و جنیتان به خطر نیفتد. برای مثال خوردن غذاهایی با کالری و قند بالا می‌توانند احتمال ابتلا به دیابت دوران بارداری را افزایش دهند و برای شما و فرزندتان عوارض ناخوشایندی را ایجاد کنند.

2- تمایل زیاد به خوردن مواد غیر خوراکی

برخی از مادران در دوران بارداری هوس بسیار شدیدی برای خوردن مواد غیر خوراکی نظیر خاک، گچ، کبریت سوخته و ... پیدا می‌کنند. از آنجایی که این تمایلات اکثراً نشان دهنده کمبود مواد غذایی در بدن است بهتر است با مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات لازم از سلامت بدن خود اطمینان کافی کسب کنید و یک رژیم غذایی مناسب که جبران کننده کمبودهای بدنتان است را نیز دریافت کنید. ادامه دادن به خوردن مواد غیرخوراکی مسلما سلامت بدن شما و جنین را تهدید خواهد کرد.

3- ویار بارداری:  بیزاری و احساس ناتوانی در خوردن

این مشکل در دوران ابتدایی بارداری که تغییرات هورمونی به تازگی اتفاق می‌افتند، بیشتر رخ می‌دهد و  اکثراً با سپری شدن زمان بارداری در ماه‌های بعدی بهبود پیدا می‌کند. بیزاری نسبت به‌ بو، طعم و به طور کل برخی از غذاها در این دوره بسیار رایج است.

بیزاری نسبت به مواد غذایی می‌تواند به بروز مشکلات جدی‌تری بیانجامد که حتماً باید مراقبت‌های لازم در این زمینه صورت بگیرد. چرا که برخی مادران در  مواجهه با مواد غذایی یا خوردن آن‌ها به‌شدت دچار تهوع و استفراغ می‌شوند. تهوع و استفراغ زیاد همراه با نخوردن مواد غذایی مورد نیاز منجر به از دست رفتن آب زیاد از بدن می شود. در این شرایط لازم است که حتماً به پزشک مراجعه شود تا با دریافت سرم و داروهای دیگر مواد مورد نیاز بدن مادر تأمین شود.

 

منبع:honarehzendegi

بازنشر : روانشناسی برتر

 

محبوب کن - فیس نما

دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها

Code Center