پرتال روانشناسی | سبک زندگی و مرکز خرید

banner ads

دوران بارداری |  تغییر رفتار زنان

تغییر رفتار زنان در دوران بارداری چه علائمی دارد؟

 

بسیاری از زنان در دوران حاملگی خود علاوه بر تغییرات جسمانی، با تغییراتی در سطح رفتار نیز مواجه می‌شوند. عدم آشنایی با علائم این تغییرات می‌تواند زمینه ساز مشکلات و اختلافات بسیاری شده و عدم درک متقابلی را بین زوجین ایجاد کند. به همین خاطر لازم است که هم بانوان باردار و هم همسرانشان از تغییرات و تحولات مرتبط با بارداری آگاهی کافی داشته باشند تا بتوانند راحت‌تر خود را با شرایط سازگار کنند و مشکلات کمتری را تجربه نمایند.


تغییر رفتار زنان در دوران بارداری | سه ماه اول

سه ماه اول بارداری می‌تواند زنان را تا حد زیادی تحت فشار قرار دهد چراکه آگاه شدن از حاملگی، به خودی خود برای بسیاری از زنان استرس‌زا است. همراه شدن عواملی نظیر احساس خستگی مفرط، حالت تهوع و کمبود انرژی با این موضوع می‌تواند باعث شود که زنان در این 3 ماه تحریک پذیرتر باشند و در مورد موضوعات مختلف حساسیت بیشتری از خود نشان دهند.

از آنجایی که نوع تجربه هیجانات تأثیر بسزایی در رفتارهای ما دارند، هرچقدر هیجانات منفی در مادر بیشتر باشد او با تغییرات رفتاری گسترده‌تری رو به رو خواهد شد. در این شرایط لازم است که همسر و اطرافیان بتوانند احساسات فرد را درک کنند و به او اجازه دهند تا این هیجانات را تجربه کند و احساسات خود را با دیگران در میان بگذارد. این امر می‌تواند تا حد زیادی به سازگار شدن هرچه بیشتر کمک کند و تجربه بهتری از بارداری برای مادر و اطرافیان رقم بزند.

 

تغییر رفتار زنان در دوران بارداری | سه ماه دوم

در سه ماه دوم بارداری اغلب علائم ناخوشایند نظیر حالت تهوع و استفراغ بهبود می‌یابند. همین مسئله باعث می‌شود که بانوان در این برهه زمانی سرحال‌تر باشند و بتوانند شور و اشتیاق بیشتری را تجربه کنند. بسیاری از مردان ممکن است از اینکه همسرشان تغییر روحیه داده و پرانرژی‌تر شده متعجب و خوشحال شوند. این دوران فرصت خوبی است برای اینکه بتوانید در کنار همسرتان خود را برای مادر و پدر شدن آماده کنید و آموزش‌های لازم را در مورد زایمان و دوران بعد از آن دریافت نمایید.

 

تغییر رفتار زنان در دوران بارداری | سه ماه سوم

سه ماه سوم بارداری برای اکثر زنان ناخوشایند و خسته کننده است چراکه با رشد هرچه بیشتر جنین مادر با مشکلات بیشتری مواجه می‌شود که می‌تواند موجبات کلافگی او را فراهم کند. برای مثال بسیاری از بانوان در این دوران در به خواب رفتن دچار مشکل می‌شوند و حتی در طول روز نمی‌توانند به راحتی نفس بکشند.

همچنین ترس از زایمان نیز یکی از تجربیات رایجی است که زنان در این دوران تجربه می‌کنند که میزان استرس آن‌ها را تا حد زیادی بالا می‌برد. امروزه کلاس‌ها و کارگاه‌های بسیاری برای مادران وجود دارد که به آن‌ها کمک می‌کند تا بتوانند اوضاع روانی خود را بیشتر تحت کنترل بگیرند و درنتیجه رفتارهای سازگارانه تری را از خود نشان دهند.

یکی دیگر از تغییرات رفتاری مهمی که در سه ماه سوم و در بسیاری از موارد در هر سه ماه بارداری برای زنان اتفاق می‌افتد تغییرات خلقی است که به دلیل نوسانات هورمونی رخ می‌دهد. زنان در حین حاملگی با طیف وسیعی از تغییرات هورمونی روبه‌رو می‌شوند. این مسئله بر نحوه تجربه احساسات در آن‌ها تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود آن‌ها گاهی بی‌ثباتی‌های رفتاری خاصی از خود نشان دهند. مثلا ممکن است در حالی که چند لحظه قبل شاد و سرحال بودند اندکی بعد احساس ناراحتی و دلگیری داشته باشند. آگاهی از این مسئله به شوهران کمک می‌کند تا بتوانند راحت‌تر رفتار همسر خود را درک و به او کمک کنند تا با سهولت بیشتری این دوران را پشت سر بگذارد.

 

 

تغییرات رفتاری زنان در دوران بارداری ناخواسته

تغییر رفتار زنان در دوران بارداری ناخواسته بسیار بیشتر است و مسلما فشارهای روانی شدیدی را برای زنان به همراه خواهد آورد. آن‌ها ممکن است هیچ برنامه ریزی برای بچه دار شدن نداشته باشند و در حال حاضر احساس کنند که نمی‌توانند سرمایه گذاری مادی و روانی کافی برای فرزند خود به عمل بیاورند. این مسئله نگرانی و اضطراب بسیاری را ایجاد می‌کند و هیجانات منفی دیگری نظیر خشم و احساس گناه را نیز به همراه دارد. همراهی همسر با مادر در این شرایط یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که می‌تواند به سازگاری بیشتر کمک کند. اگر شما در این شرایط قرار گرفته‌اید و احساس می‌کنید که کنترل موقعیت، هیجانات و رفتارهایتان بسیار دشوار شده است مراجعه به یک روانشناس می‌تواند تا حد زیادی به شما کمک کند تا بتوانید مجدداً به روال عادی زندگی خود بازگردید.

 

 

سؤالات متداول

- همسرم در طول بارداری بسیار گوشه گیر و منزوی شده و دیگر شور و شوق سابق را ندارد. نمی‌دانم چگونه می‌توانم به او کمک کنم. لطفاً در این زمینه راهنماییم کنید.

دوران بارداری یکی از موقعیت‌های پرخطر برای بروز افسردگی محسوب می‌شود چراکه زنان در این دوران تغییرات جسمانی زیادی را تجربه می‌کنند، تحت فشارهای روانی گسترده‌ای قرار دارند و وظایف زیادی را بر دوش خود احساس می‌کنند. این مسائل به خصوص در کسانی که قبلاً سابقه بروز افسردگی داشته‌اند و یا زمینه خانوادگی آن را دارند می‌تواند به اختلال افسردگی اساسی تبدیل شود و در ادامه و پس از زایمان نیز ادامه یابد. اگر فکر می‌کنید گوشه گیری همسرتان از یک تغییر خلق گذرا فراتر است و او دائماً احساس غمگینی دارد و عملکرد روزانه خود را از دست داده است، بهتر است او را تشویق نمایید تا برای سلامت خود و فرزندش از خدمات متخصصین سلامت روان کمک بگیرد.

هنر زندگی

بازنشر : روانشناسی برتر

محبوب کن - فیس نما

دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها

Code Center