پرتال روانشناسی | سبک زندگی و مرکز خرید

banner ads

فرزند ناتنی | رفتار صحیح با فرزند ناتنی

آگاهی از شیوه صحیح رفتار با فرزند ناتنی از اهمیت خاصی برخوردار است چراکه تنها راهی که می‌تواند شرایط را برای زندگی این فرزندان هموار کند، نحوه برخورد صحیح والدین است. پدر و مادر هر دو نقش‌هایی تازه را پذیرفته‌اند که با داشتن کمی آگاهی و به کار بردن رفتارهای مدبرانه می‌توانند شرایط را برای خانواده جدید هموار کنند. صبور بودن، برگزاری مهمانی‌های دونفره و یا ایجاد تعامل مثبت از جمله روش‌های صحیح رفتاری با فرزند ناتنی است. همچنین لازم است در برخورد با این کودکان یکسری اصول اولیه را رعایت کنید تا بتوانید به بهتر شدن رابطه هر دو طرف کمک کنید. در ادامه به بررسی بیشتر شیوه رفتار با فرزندان ناتنی می‌پردازیم.

 

رفتار با فرزند ناتنی

رفتار با فرزند ناتنی امروزه شرایطی بهتر از قبل را طی می‌کند. در گذشته برخورد یکی از زوجینی که باید با یک فرزند جدید زندگی خود را آغاز می‌کرد کمی سخت و غیرقابل تحمل بود. اما امروزه با وجود فرهنگ سازی‌هایی که انجام شده والدین می‌توانند رفتارهایی بهتر و منطقی‌تری را از خود نشان دهد. اما گاهی مسائل و مشکلاتی در این رابطه به وجود می‌آید که با روش‌هایی که در ادامه به آن می‌پردازیم، می‌توانید آن را بهبود ببخشید.

 

روش‌های صحیح رفتار با فرزند ناتنی

ایجاد تعامل مثبت هنگام رفتار با فرزند ناتنی

مطمئن باشید فرزند ناتنی نیز خواهان برقراری ارتباط با شماست. از این رو وقتی شما اولین قدم را با اندیشه‌ها و رفتارهای مثبت به سمت او بردارید، می‌توانید با او تعاملی سازنده برقرار کنید. این تعامل می‌تواند با یک پرسش و پاسخ ساده در مورد اینکه او روزش را چگونه گذرانده آغاز شود و با مدیریت شما به گفت‌وگوهای دوستانه برسد.

با فرزند ناتنی مثل فرزند خود رفتار کنید

فرزندان ناتنی حساس‌تر از فرزندان تنی شما هستند. از این رو ممکن است کوچکترین رفتارهای شما را زیر نظر بگیرند. آن‌ها می‌توانند احساس کنند که مورد کم توجهی قرار گرفته‌اند و این احساس را با رفتارهایی چون دعوا، قهر، بی محلی و نخوردن غذا به شما نشان دهند. هر طوری که با فرزند خودتان رفتار می‌کنید، با فرزند ناتنی نیز همان رفتار را انجام دهید.

ارائه توضیحات لازم به فرزندان خود

فرزندان شما ممکن است نسبت به اینکه به فرزند ناتنی محبت بیشتر و توجهی متفاوت‌تر دارید، حساس شوند و حسادت کنند. به آن‌ها توضیح دهید که فرزند جدید در شرایط سختی قرار دارد و باید بتواند جایگاه خود را در خانواده پیدا کند. با این توضیحات آن‌ها را در همدلی خود شریک می‌کنید و ارتباط بین فرزندان را نیز بهبود می‌بخشید.

 

هنگام رفتار با فرزند ناتنی به امور درسی او توجه کنید

فرزند ناتنی دوست دارد دائماً مورد توجه قرار بگیرد. او از اینکه وضعیت تحصیلی‌اش مورد توجه خانواده جدید است خوشحال می‌شود. اگر متوجه شود که کسی به درس خواندن او اهمیتی نمی‌دهد ممکن است با لج کردن، نرفتن به مدرسه، دعوا کردن با همکلاسی و درس نخواندن اعتراض خود را نشان دهد. پس بهتر است قبل از اینکه با این مشکلات مواجه شوید، وضعیت درسی او را پیگیری کرده و در درس خواندن نیز به او کمک کنید.

فضایی برای صحبت کردن اختصاص دهید

محیط خانه را امن و مکانی برای گفت‌وگوهای مسالمت آمیز قرار دهید. به عنوان والدین در نظر داشته باشید که نباید متکلم وحده باشید بلکه اجازه دهید همه به خصوص فرزند ناتنی حرف‌هایش را بزنند. شنوده بودن کمک می‌کند تنش‌ها بخوابد و هرگونه اختلافی قبل از اینکه به بحرانی بزرگ تبدیل شود، برطرف گردد.

مهمانی‌های دو نفره

شما به عنوان پدر و یا مادر فرزند جدید، زمان‌هایی را با او به مهمانی بروید. مهمانی‌های دو نفره و صرف وقت برای با هم بودن، کمک می‌کند تا بتوانید با سلایق، علاقه‌ها و ویژگی‌های رفتاری یکدیگر آشنا شوید. با این کار فرزند ناتنی متوجه می‌شود که برای خانواده جدید مهم است و در شرایط جدید ارتباطاتش را بهبود می‌بخشد.

هنگام رفتار با فرزند ناتنی صبور باشید

فرزند ناتنی نیازمند زمان است تا بتواند جایگاه خود را در خانواده پیدا کند. در این زمان ممکن است رفتارهایی هیجانی نیز از خود نشان دهد. پرخاشگری، بحث، دعوا، به کار بردن اصلاحاتی چون «تو مادر و یا پدر واقعی من نیستی»، جیغ زدن، غذا نخوردن و هزاران رفتار معقول و غیرمعقول را از خود نشان دهد. والدین باید برای رفتارهای این چنینی صبر از خود نشان دهند. فرزند جدید وقتی رفتار محبت آمیز و سرشار از آرامش خانواده جدید را مشاهده می‌کند، به مرور زمان از گارد خود پایین می‌آید و سعی می‌کند رفتارهای خود را تغییر دهد.

این مهم از فرزندی به فرزند دیگر متفاوت است. لازم به ذکر است برخی از فرزندان به راحتی و بدون هیچ نگرانی و استرسی زندگی خود را با خانواده جدید آغاز می‌کنند و هیچ مشکلی هم ندارند. از این رو این مورد نسبی است و نمی‌توانیم رفتارهای هیجانی یک فرزند ناتنی را به دیگران نیز تعمیم دهیم.

 

 

کلیدهای اصلی در برقراری و حفظ رابطه با فرزند ناتنی

  • به عنوان والدین در وضعیت‌های هیجانی خود مسلط باشید.
  • از طریق مطالعه و مراجعه به مشاور، شیوه‌های مقابله با فرزند ناتنی را بیاموزید.
  • از روش‌های تربیتی مثبت و اصولی استفاده کنید.
  • رفتارهای نامطلوب و جزئی فرزند ناتنی را نادیده بگیرید، تا او حساس‌تر نشود.
  • نسبت به فرزند ناتنی بی‌اعتنا نباشید و اگر او به شما بی‌اعتنایی کرد، دلخور نشوید.

 

کوتاه سخن اینکه...

پذیرش خانواده جدید برای یک فرزند ناتنی سخت است. از این رو این مهم برای والدین نیز می‌تواند ناراحت کننده و دردناک باشد. اگر با روش‌های گفته شده و دیگر راه حل‌ها نتوانستید رابطه خود را بهبود ببخشید، بهتر است با یک مشاوره خانواده مشورت کنید. مشاوره به شما کمک می‌کند تا بتوانید رفتارهای اصولی و حرفه‌ای را برای رفتار با فرزند ناتنی در پیش بگیرد. 

 

سؤالات متداول

در صورتی که فرزند ناتنی دشنام بدهد چه رفتاری باید با او داشته باشیم؟

دشنام دادن یک فرزند ناتنی به دلیل اعتراض نسبت به وضعیت جدید است. از این رو شما باید صبور باشید و با کلمات محبت آمیز او را آرام کرده و با رویکردی مثبت با او رفتار کنید. در بیشتر موارد فحش دادن او را نادیده بگیرد، اما اگر از حد عادی خود گذشت، بهتر است که با یک روانشناس مشورت کنید.

هنرزندگی

بازنشر : روانشناسی برتر

 

محبوب کن - فیس نما

دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها

Code Center