پرتال روانشناسی | سبک زندگی و مرکز خرید

banner ads

نحوه ی برخورد با دانش آموزان طلاق

برخورد با دانش آموزان طلاق مسأله‌ای است که خانواده و به خصوص معلمان و مدیران مدارس باید با آن آشنایی دقیق و حرفه‌ای داشته باشند. در واقع طلاق می‌تواند آسیب‌های زیادی را به افراد هم در محیط خانواده و هم در محیط مدرسه وارد ‌سازد. از آنجایی که یک کودک نمی‌داند که چطور باید با مسأله‌ای به نام طلاق روبه‌رو شود، این مهم مستقیماً روی تحصیل او تأثیر منفی می‌گذارد و ممکن است دانش آموز وضعیت خود را دائماً با دیگران مقایسه کند. به همین دلیل است که والدین و معلمان باید به صورتی کاملاً آگاهانه با این افراد برخورد داشته باشند تا بتوانند آسیب‌های روانی ناشی از طلاق را در آن‌ها به حد چشمگیری کاهش دهند. در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

 

برخورد با دانش آموزان طلاق

طلاق وقتی در سنین مدرسه برای کودکی رخ می‌دهد می‌تواند عمق فاجعه را بیشتر سازد. در واقع تصور زندگی بدون پدر و مادر برای یک دانش آموز بسیار سخت است. از این رو درک کردن دانش آموز طلاق از طرف محیط‌هایی که در آن قرار می‌گیرد، مثل مدرسه، امری ضروری است. طرز رفتار درست با دانش آموز طلاق می‌تواند در بهبود روحیه او بعد از تجربه یک واقعه ناگوار، تأثیر مثبتی داشته باشد و کمک می‌کند تا این دوران سخت را راحت‌تر پشت سر بگذارد.

 

 

تصویر طلاق در ذهن دانش آموزان و مشکلات ناشی از آن

در سن 7 تا 9 سالگی، کودکان دبستانی به این فکر هستند که چگونه در درس‌هایشان موفق شوند و با هم سن و سال‌های خود ارتباط خوبی برقرار کنند. اما وقتی که مسأله طلاق به وجود می‌آید، یک کودک مدرسه‌ای مقایسه کردن خودش با دیگران را آغاز می‌کند. وقتی می‌بیند که همسالانش با پدر و مادرشان زندگی می‌کنند و دائم داستان‌های آن‌ها را می‌شنود به مرور زمان افت تحصیلی پیدا می‌کند و اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهد. با به جود آمدن هیجانات متعارض در دانش آموز طلاق، عملکرد او به شدت اُفت پیدا می‌کند.

 

برخورد با دانش آموزان طلاق | مشکلات دانش آموزان طلاق در مدرسه

مسئولان مدرسه دائماً به اهمیت خانه و خانواده می‌پردازند و در این مورد با دانش آموزان صحبت می‌کنند. بعد از مدتی دانش آموز از خودش می‌پرسد چرا این اتفاق باید برای من رخ بدهد؟ همین عامل باعث می‌شود که آن‌ها گوشه‌گیر و منزوی شوند و مشکلات زیادی را تجربه کنند.

مهم‌ترین مشکلی که دانش آموز طلاق با آن درگیر می‌شود مشکلات رفتاری و حواس پرتی است یعنی هر کاری می‌کنند جز اینکه به درس و کلاس توجه داشته باشند. به همین دلیل وقتی مدرسه از شرایط دانش آموز خود با خبر باشد می‌تواند رفتار درست و اصولی را نسبت به آن‌ها در پیش بگیرد. آموزش صحیح به دانش آموزان طلاق از طرف مربیان صورت می‌گیرد و این مهم می‌تواند شرایط کودک را بهبود ببخشد.

 

 

برخورد با دانش آموزان طلاق بر اساس شرایط سنی

دانش آموزان طلاق فقط در سنین دبستانی نیستند، از هر سنی ممکن است این مشکل برای یک دانش آموز رخ دهد. به همین دلیل باید بدانیم که هر سنی ویژگی‌ها و شرایط خاص خود را دارد و باید با توجه به سن کودک طلاق، رفتارهای مناسبی را در پیش بگیریم.

 

والدین دانش آموزان طلاق باید چگونه رفتار کنند؟

کودک طلاق دوست دارد که از نعمت پدر و مادر به صورت مساوی برخوردار باشد، اما این مهم نمی‌تواند بعد از طلاق اتفاق بیافتد. بعد از طلاق ممکن است محل زندگی کودک تغییر کند و دائم از یک مدرسه به مدرسه دیگر برود، این مهم عملکرد دانش آموز را به کلی کاهش می‌دهد. برای اینکه فشارهای روانی ناشی از طلاق بر روی دانش آموزان کم شود، والدین باید از مشاوره‌های طلاق استفاده کنند و بهترین طرز رفتار و برخورد را در قبال کودک خود داشته باشند.

پدر و مادر هر دو باید در خصوص درس و مدرسه فرزند خود دیدگاه و عملکرد یکسانی داشته باشند. هرچقدر هم که والدین مشکلات زیادی دارند و در هیچ موردی نمی‌توانند به توافق برسند، باید در خصوص مدرسه و درس کودک خود، یک نقطه نظر مشترک دست پیدا کنند. اگر یکی از والدین نسبت به تحصیل کودک خود سخت‌گیر باشد و دیگری به این موضوع اهمیت ندهد، به صورت طبیعی کودک جذب یکی از والدین می‌شود و در ذهن او تصویری دوگانه از والدین خوب و یا بد شکل می‌گیرد.

 

 

رفتار مربیان در مدرسه در برخورد با دانش آموزان طلاق چگونه باید باشد؟

مربیان مدرسه باید نسبت به دانش آموزان طلاق و نحوه برخورد و درک آن‌ها، عملکرد خوبی داشته باشند. هر چقدر آن‌ها حرفه‌ای‌تر و حساب‌ شده‌تر رفتار کنند، از میزان و شدت مشکلات کودکان طلاق در مدرسه کاهش پیدا می‌کند. توجه به نکات زیر می‌تواند برای مربیان مدرسه مفید باشد.

صحبت در مورد خانواده‌های تک والدی یا طلاق

مربیان معمولاً در مورد یک تصویر رایج از خانواده، یعنی پدر، مادر و فرزند حرف می‌زنند اما باید از این جهت‌گیری‌ها پرهیز کنید و در مورد همه خانواده‌ها از جمله خانواده‌های تک والدی یا طلاق نیز صحبت کنید. این مهم را باید به دور از هرگونه سوگیری‌های منفی و یا مثبت انجام دهید.

عدم به کار بردن ترحم و قضاوت در رفتار

مربیان مدرسه بدون هیچ قضاوت و ترحمی باید از دانش آموزان طلاق بخواهند در مورد خانواده‌های خود صحبت کنند. معلم نباید دانش آموز را مجبور کند بلکه این کار باید کاملاً داوطلبانه انجام شود تا دانش آموز تحت فشار روانی قرار نگیرد.

 

نکات مهم در رفتار مربیان برای کاهش مشکلات دانش آموزان طلاق در مدرسه

1- در کتاب‌های درسی مباحثی در خصوص خانواده وجود دارد که شما می‌توانید با شاخ و برگ دادن به مطالب آن، در خصوص طلاق و علت‌های آن صحبت کنید.

2- نباید احساس دلسوزی و ترحمی را نسبت به دانش آموز داشته باشید و طوری رفتار نکنید که کودک دچار بزرگترین مصیبت دنیا شده است.

3- برخی از دانش آموزانی که در آستانه طلاق هستند، ممکن است از این موضوع سوء استفاده کنند و درس نخوانند. به همین دلیل مربیان با آگاهی از این موضوع باید برای آن‌ها برنامه‌های درسی ویژه‌ای را طراحی کنند و در کنار آن به مسائل روانی مثل افسردگی آن‌ها نیز توجه ویژه‌ای داشته باشند.

4- ممکن است یک دانش آموز بخواهد در مورد مسأله طلاق خود در سر کلاس درس حرف بزند. اهمیتی ندارد که کلاس ریاضی است و یا علوم، با جان دل، پذیرای صحبت‌های او باشید و زمانی را برای برخورد مناسب با دانش آموزان طلاق کلاس خود در نظر بگیرید.

5- برخی از کودکان واکنش‌های شدید رفتاری را از خود نشان می‌دهند و ممکن است کنترلی روی این رفتارها نداشته باشند. از این رو مربیان باید این موضوع را با روانشناس و یا مشاوره مدرسه مطرح کنند.

 

 

سخن پایانی

اگر والدین دانش آموز مدرسه‌ای دارند باید او را در اولویت قرار دهند. رفتار درست با دانش آموزان طلاق مسأله‌ مهمی است که علاوه بر تأثیر منفی در روحیه فرد، عملکرد درسی‌اش را نیز کاهش می‌دهد. باید با دانش آموزان طلاق طوری رفتار کنید که ضمن درک این قضیه، متوجه شوند که در پایان راه نیستند و با وجود طلاق والدین‌شان باز هم آن‌ها می‌توانند موفقیت‌های زیادی را به دست آورند.

 

سؤالات متداول

معلمان در خصوص دانش آموزان طلاق کلاس خود چه نکاتی را باید بدانند؟

باید بدانند که چه تعداد دانش آموز طلاق در کلاسشان است و همچنین چه مدت از طلاق والدینشان می‌گذرد. این مهم به آن‌ها کمک می‌کنند تا بفهمند که دانش آموز در چه مرحله‌ای از بحران و یا التیام قرار دارند.

بیشترین احساساتی که دانش آموزان طلاق آن را دریافت می‌کنند، چیست؟

احساس خشم و غمگین بودن رایج‌ترین احساساتی است که دانش آموزان طلاق با آن مواجه می‌شوند.

 

منبع:honarehzendegi

بازنشر : روانشناسی برتر

 

محبوب کن - فیس نما

دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها

Code Center