پرتال روانشناسی | سبک زندگی و مرکز خرید

banner ads

بهترین تعداد فرزند از نظر روانشناسان

بهترین تعداد فرزند برای خانواده چند نفر است؟

 

اگر از نسل‌های قبلی بپرسیم خیلی راحت می‌گویند چهار پنج تا بچه خوب است. اجداد ما در خانواده‌هایی بزرگ شدند که داشتن شش یا هفت بچه قد و نیم قد چیزی عادی بوده؛ چرا که آن زمان هر فرزند یک نیروی کار محسوب می‌شده است. تعداد فرزندان عرف مشخصی ندارد و امری نسبی است و به عواملی همچون شرایط خانواده بستگی دارد. از جمله این شرایط می‌توان به وضعیت مالی، موقعیت اجتماعی، سلامت روان و غیره اشاره کرد. برخی از زوجین ترجیح می‌دهند که تنها یک فرزند داشته باشند در حالی که برخی‌ها با داشتن سه فرزند همچنان دوست دارند که خانه‌شان شلوغ‌تر باشد!

بهترین تعداد فرزند | عوامل تاثیرگذار

قبل از این که زوجین تصمیم به بچه دار شدن بگیرند، بهتر است به برخی نکات توجه کنند تا بتوانند فرزندانی سالم و موفق تربیت کنند. انتخاب تعداد فرزند در خانواده به عوامل بسیاری بستگی دارد یکی از این عوامل می‌تواند زمان و سن مناسب برای بچه‌دار شدن باشد. برخی دیگر از عوامل مهم در انتخاب تعداد فرزند را در ادامه شرح داده‌ایم. ه

1. وضعیت مالی خانواده

وضعیت مالی و اقتصادی، شرایط تمامی افراد یک خانواده را تحت تاثیر قرار می‌دهد. طبیعی است که خانواده باید بتواند تمام نیازهای فرزندان همچون مسکن، تغذیه، پوشاک، آموزش، تفریح و غیره را فراهم کند. اگر تعداد فرزندان متناسب با وضعیت مالی باشد تربیت و امکانات بهتری نصیب فرزندان خواهد شد. خانواده‌ای که در تنگنای مالی باشد با تعداد فرزندان بیشتر مشکلات‌ زیادتری خواهد داشت. 

2. سازگاری والدین

والدین باید با همدیگر هماهنگ و سازگار باشند. لازمه تربیت صحیح فرزندان، والدینی است که با هم هماهنگ باشند و از یکدیگر حمایت کنند. در صورتی که زوجین با هم مشکلات جدی داشته باشند، پس از تولد فرزندان مشکلاتشان چند برابر خواهد شد. 

3. بهترین تعداد فرزند | شخصیت والدین

می‌دانیم که نقش سلامت روان در خانواده انکارناپذیر است. والدینی که از نظر روانی شخصیت سالمی داشته باشند می‌توانند فرزندان متعادلی پرورش دهند. همچنین والدین باید ویژگی‌هایی همچون صبر، بردباری، سلامت روانی، از خود گذشتگی داشته باشند تا بتوانند فرزندانشان را به خوبی تربیت کنند. بهتر است والدین پیش از بچه‌دار شدن مشکلات شخصیتی خود را حل کرده باشند.

انتخاب یک سبک فرزندپروری مناسب نقش اساسی در شکل گیری شخصیت فرزندان و آینده‌ی آن‌ها دارد. والدین می‌توانند با مطالعه و مشورت با متخصص با مهارت‌های تربیتی و سبک‌های فرزندپروری آشنا شوند و با آگاهی کامل به فرزندآوری و پرورش فرزندان مبادرت ورزند.

 

بهترین تعداد فرزند | یکی کم است و دو تا بس است

همان طور که گفته شد تعداد مناسب فرزندان به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از خانواده‌ها حتی یک فرزند را نیز نمی‌توانند به خوبی تربیت کنند و بعضی دیگر حتی پنج فرزند را نیز به بهترین نحو ممکن بزرگ می‌کنند.

اما به طور کلی می‌توان گفت که در جامعه امروز، داشتن حداقل دو فرزند خوب و مطلوب است. چرا که فرزندان با یکدیگر بزرگ می‌شوند و تا حدی نیاز‌های یکدیگر را بر طرف می‌کنند. در این شرایط فرزندان می‌توانند با هم تعاملات اجتماعی را بیاموزند و برای ارتباطات بیشتر لزوماً نیازی به ارتباط با سایر خانواده‌ها نیست. البته در این شرایط بحث خصوصیات فرزندان اول و آخر نیز مطرح می‌شود و در تعامل خواهران و برادران با یکدیگر تأثیر می‌گذارد. پیشنهاد می‌کنیم .


 

مشکلات تک فرزندی

امروزه بسیاری از خانواده‌ها به دلایل مختلف ترجیح می‌دهند که تنها یک فرزند داشته باشند. به طور کلی تک فرزندی مشکل و اشتباه تلقی نمی‌شود اما با توجه به شرایط اجتماعی و نیازهای روحی و روانی فرزندان، بهتر است که بچه‌ها برای خود همبازی و دوستی داشته باشند که با هم بزرگ شوند و احساس تنهایی نکنند. معمولا در خانواده‌های سه نفره، فرزندان احساس تنهایی می‌کنند چرا که به هر حال آن‌ها نیاز دارند بعد از سنین بلوغ از خانواده جدا شده و با همسالان خود وقت بگذارنند. نکته دیگر این که تک فرزندی برای والدین دغدغه، مسئولیت و توجه بیشتری به همراه دارد.

البته این مسأله را در نظر داشته باشید که تک فرزندان هیچگونه مشکل رشدی ندارند و حتی با در نظر گرفتن توجه زیادی که از طرف والدین دریافت می‌کنند، مهارتهای هوشی بیشتری به دست می‌آورند. پس شما با کمی آگاهی درباره روانشناسی کودک می‌توانید فرزندی با سلامت جسمی و روانی کامل پرورش دهید.

 

قبل از تولد فرزندان به نیازهای آنان توجه کنید

پیش از آن که بر تعداد فرزندان خود بیفزایید لازم است نیازهای آنان را قبل از تولد در نظر بگیرید. وجود یک بچه بیش فعال و احتمال ابتلای فرزندان بعدی، ترتیب تولد کودکان، حضور دیگر اعضای فامیل در محیط خانواده و... از جمله مسائلی هستند که بر تعداد فرزندان خانواده و نیازهای آنان تأثیر می‌گذارند. بهتر است والدین پیش از بچه دار شدن به این نکته توجه کنند که تا چه حد می‌توانند نیازهای فرزند خود را برآورده سازند.

باید ببینید فرزند جدید در خانواده چه موقعیتی خواهد داشت. گاه تعداد فرزندان آنقدر زیاد است که پدر و مادر نمی‌توانند وقت کافی برای بچه‌های آخر بگذارند و این منجر به کمبود محبت و عاطفه در فرزندان می‌شود. لازم است شرایط و نیازهای فرزند جدید به لحاظ موقعیت در خانواده، ارتباط او با والدین و سایر خواهرها و برادرها به خوبی بررسی و پیش‌بینی شود.

 

بهترین تعداد فرزند | تصمیم‌گیرنده نهایی

تعداد مناسب فرزندان به سبک زندگی پدر و مادر مربوط است و هیچکس نمی‌تواند والدین را به تک فرزندی یا چند فرزندی وادار کند. این انتخاب در نهایت به عهده والدین است. اما بهتر است که والدین قبل از تصمیم‌گیری دقت و توجه کافی را داشته باشند و علاوه بر مسائل مالی به جنبه اجتماعی و عاطفی فرزندان نیز فکر کنند. والدین می‌توانند از طریق صحبت با خانواده‌های مختلف و یا دریافت مشاوره کودک ، از مزایا و معایب تک فرزندی و چند فرزندی مطلع شوند و با توجه به آن تصمیم نهایی را بگیرند.

 

منبع:honarehzendegi

بازنشر : روانشناسی برتر


محبوب کن - فیس نما

دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها

Code Center