پرتال روانشناسی | سبک زندگی و مرکز خرید

banner ads

حقایقی درباره ویروس کرونا که هر زنی باید بداند

تا همین دو ماه پیش زندگی معمول خود را داشتیم. اما حالا نگران سلامتی خود و عزیزانمان هستیم و کووید 19 زندگی‌مان را جوری تغییر داده که هرگز تصورش را نمی‌کردیم.
ویروس کرونا تأثیری نسبتاً متفاوت بر زن‌ها و مردها می‌گذارد. در این مطلب به نکات اساسی اشاره می‌کنیم که شما به عنوان یک خانم باید نسبت به آن‌ها آگاه باشید.

شما کمتر احتمال دارد در اثر ویروس کرونا جان خود را از دست بدهید

هرچند ظاهراً آمار ابتلای زنان و مردان به ویروس جدید کرونا یکسان به نظر می‌رسد اما احتمال اینکه زن‌ها جان خود را در اثر این بیماری از دست بدهند، کمتر از مردهاست (مردها 2.8 درصد و زن‌ها 1.7 درصد). علت این تفاوت می‌تواند قوی‌تر بودن سیستم ایمنی زن‌ها به دلیل میزان استروژن‌شان باشد. همچنین بیشتر اطلاعاتی که تاکنون در دسترس است مربوط به چین می‌باشد، یعنی جایی که مردها به دلیل اضافه‌وزن، دیابت و سیگار کشیدن، بیشتر از زن‌ها در معرض بیماری‌ها هستند.
بیشتر بخوانید

 

یائسگی شما را مستعد ابتلا به عفونت می‌کند

خانم‌ها با افزایش سن وارد دوره‌ی یائسگی می‌شوند و افت استروژن در بدنشان تاثیر منفی بر عملکرد ایمنی آن‌ها می‌گذارد. در واقع افزایش سن باعث می‌شود زن‌ها نسبت به عفونت‌ها آسیب‌پذیرتر شده و واکنش کمتری نسبت به عفونت و واکسیناسیون نشان بدهند. درمان جایگزینی هورمون می‌تواند این تاثیر را برعکس کند. مثلاً مطالعه‌ای در سال 2016 نشان داد خانم‌های یائسه‌ای که هورمون درمانی شده بودند، واکنش ایمنی بهتری نسبت به واکسن آنفلوانزا نشان دادند.

بعضی از خانم‌ها بیشتر در معرض خطر ابتلا به ویروس هستند

در تمام دنیا، تعداد خانم‌های پرستار و مراقب بهداشت نسبت به آقایانی که به در این زمینه‌ها مشغول‌اند بیشتر است. سازمان بهداشت جهانی می‌گوید در 104 کشور دنیا، 70 درصد از کادر سلامت و درمان را زن‌ها تشکیل می‌دهند و این یعنی تعداد زنان بیشتری به دلیل حرفه‌ی خود در معرض ویروس هستند.

زحمت و فشار مراقبت‌های بهداشتی بر دوش زن‌هاست

مراقبت از افراد سالمند خانواده، بچه‌ها و خانواده معمولاً به دوش خانم‌هاست. در واقع تعداد زن‌هایی که مسئول مراقبت از سلامت و بهداشت خانواده هستند سه برابر مردهاست. با توجه به تعطیلی مدارس به دلیل ویروس جدید کرونا حالا فشار خیلی بیشتری بر دوش مادرهاست و استرسی که مادرها در این شرایط تحمل می‌کنند چند برابر بیشتر از قبل شده است.
ضمناً هر کسی که به بیماری کرونا مبتلا می‌شود نیاز به مراقبت در خانه تحت شرایط بسیار دقیق و محتاطانه دارد تا شخص دیگری را مبتلا نکند. شستشو، ضدعفونی کردن، پرستاری و مراقبت از بچه‌ها، سرگرم کردن آن‌ها، پخت و پز برای خانواده و خیلی از کارهای دیگر، در این بحران فشار زیادی بر دوش زن خانواده می‌گذارد.
بیشتر بخوانید


متاسفانه یا خوشبختانه فقط شما می‌توانید مطمئن باشید که محیط خانه‌تان کاملاً تمیز است

از آنجایی که به طور کلی، بیشتر تمیزکاری‌ها و شستشوهای خانه بر دوش خانم‌هاست، خوشبختانه یا متاسفانه این فقط شما هستید که می‌توانید مطمئن شوید خانه‌تان پاک از ویروس است.

علت این تفاوت می‌تواند قوی‌تر بودن سیستم ایمنی زن‌ها به دلیل میزان استروژن‌شان باشد. همچنین بیشتر اطلاعاتی که تاکنون در دسترس است مربوط به چین می‌باشد، یعنی جایی که مردها به دلیل اضافه‌وزن، دیابت و سیگار کشیدن، بیشتر از زن‌ها در معرض بیماری‌ها هستند


پس باید همه‌ جا را به خوبی تمیز نگه دارید

. کفش‌ها را وارد خانه نکنید
. در طول روز دست‌ها را مرتباً بشویید، خصوصاً به محض ورود به خانه و پیش از دست زدن به هر چیزی
. از ضدعفونی‌کننده‌های مناسب استفاده کنید. برای اینکه خانه‌تان به طور مؤثر تمیز و ضدعفونی شود به محلولی نیاز دارید که حاوی 62 تا 71 درصد اتانول، نیم درصد هیدروژن پروکسید و یا 0.1 درصد سدیم هیپوکلوراید باشد و به مدت یک دقیقه روی سطوح بماند
. برای تمیز کردن خانه از دستکش یک‌بارمصرف استفاده کنید و بعد از مصرف آن را دور بیندازید
. دستگیره‌های در، کلیدهای برق، دستگیره‌های کابینت، شیرآلات، لوازم آشپزخانه، اسباب‌بازی بچه‌ها و هر چیزی که به طور مرتب لمس می‌شود باید تمیز شود. خانه را مرتب نگه دارید و ریخت‌ و پاش‌ها را جمع کنید چون خرت و پرت‌هایی که خانه را شلوغ می‌کنند می‌توانند معدن میکروب باشند و ضمناً تمیز نگه داشتن خانه را نیز سخت‌تر می‌کنند
. هر روز جاروبرقی بکشید. کف خانه را تمیز نگه دارید، سرویس بهداشتی را ضدعفونی کنید
بیشتر بخوانید

 

شما باید بدانید خود ایزوله کردن به چه معنی است

شما رئیس تمام کارهای خانه هستید! در شرایطی که لازم است همه‌ی افراد خانواده خود را ایزوله کنند، شما باید بدانید چگونه این امور را مدیریت کنید تا همه بتوانند وضعیت سلامت و بهداشت خود را کنترل کنند.
. خود ایزوله کردن که این روزها به آن توصیه می‌شود به این معنی است که در خانه‌ی خودتان بمانید و بیرون نروید مگر در موارد واقعاً ضروری. شما حتی نباید با همسایه‌های خود که در یک ساختمان هستید ارتباط داشته باشید.
. در صورتی که مجبور هستید بیرون بروید باید فاصله‌ی حداقل دو متری با دیگران را رعایت کنید و هر چه سریع‌تر به خانه برگردید.
. در صورتی که خرید اینترنتی کرده‌اید بعد از تحویل گرفتن بسته باید دست‌هایتان را بشویید و خریدتان را ضدعفونی کنید.

نسبت به ریسک فاکتورهایتان آگاه باشید

حتماً تا به حال بارها شنیده‌اید که افرادی که دچار بیماری‌های مزمن یا مشکلاتی در سلامتی خود هستند بیشتر در معرض ویروس کرونا قرار دارند. فشارخون بالا، دیابت، بیماری‌های قلبی و عروقی جزو بیماری‌هایی هستند که می‌توانند شما را دچار عوارض پیچیده‌تری از ویروس کرونا کنند.
بیشتر بخوانید

افرادی که باید خانه‌نشینی و مراقبت‌ها را جدی‌تر بگیرند

مراقب روابطتان باشید

حالا که هفت روز هفته و بیست و چهار ساعت شبانه‌روز در خانه هستید و همین شرایط برای سایر اعضای خانواده نیز وجود دارد، پس بهتر است کمی نسبت به هم انعطاف نشان دهید و نسبت به کارها و فعالیت‌های مورد علاقه‌ی هم پذیرا باشید.

اگر قرص ضدبارداری مصرف می‌کنید

اگر قرص ضدبارداری مصرف می‌کنید مقدار بیشتری در خانه نگه دارید. مطمئناً هیچ زنی دوست ندارد بدون برنامه خصوصاً در این شرایط بحرانی باردار شود.
منبع این مطلب سایت تبیان می باشد که سایت روانشناسی برتر این مطلب را بازنشر کرد .
محبوب کن - فیس نما

دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها

Code Center