پرتال روانشناسی | سبک زندگی و مرکز خرید

banner ads

 استفاده از رنگ‎های گرم در دکوراسیون

رنگ‌های گرم به آن بخشی از گردونه‌ی رنگ اطلاق می‌شود که متشکل از طیف‌های قرمز، زرد، نارنجی، زرد-سبز و دیگر ترکیبات مختلف این رنگ‌ها است.

نکاتی درباره استفاده از رنگ‎های گرم در طراحی دکوراسیون

این رنگ‌ها سطح آدرنالین، تعداد تنفس، میزان فشار خون و دمای بدن را بالا می‌برند و به این ترتیب به شما احساس گرما می‌بخشند. رنگ‌های گرم هر قدر پر رنگ‌تر باشند، شدت «گرما بخشی» آن‌ها بیشتر خواهد بود.

نکاتی درباره استفاده از رنگ‎های گرم در طراحی دکوراسیون

رنگ‌های گرم تداعی کننده‌ی نور خورشید، شن، آتش و حرارت هستند. این رنگ‌ها به دلیل ویژگی‌های خاصی که به محیط می‌افزایند، برای ایجاد جذابیت در فضا‌های بی روح و همچنین ایجاد تعادل در ترکیب با رنگ‌های خنثی بسیار مناسب هستند.

رنگ‌های گرم در یک فضا اغلب نزدیک‌تر به نظر می‌آیند. به همین دلیل است که این رنگ‌ها اتاق‌های بزرگ را دنج‌تر و صمیمانه‌تر می‌کنند و در اتاق‌های شمالی یا تاریک باعث روشنایی و گرمای بیشتر می‌شوند.

با توجه به انرژی بخش بودن رنگ‌های گرم، شاید مایل نباشید از یک رنگ گرم و برجسته به عنوان رنگ غالب در اتاق خواب یا هر نقطه‌ی دیگری از خانه که در آن به دنبال آرامش هستید استفاده کنید.

نکاتی درباره استفاده از رنگ‎های گرم در طراحی دکوراسیون

رنگ‌های گرم اغلب با سبک‌های قدیمی و سنتی در طراحی دکوراسیون ترکیب مناسبی ایجاد می‌کنند. اگر این سبک‌ها را می‌پسندید، از طیف‌های گرم و کم رنگ به عنوان رنگ غالب در فضا استفاده کنید.

اگر بیشتر ترکیب رنگ شما از رنگ‌های گرم تشکیل شده، با اضافه کردن یک یا دو رنگ سرد به این ترکیب در آن تعادل ایجاد کنید. برای آنکه بهترین انتخاب را داشته باشید، از رنگ‌های مخالف طیف‌های گرم در گردونه‌ی رنگ استفاده کنید. برای مثال، می‌توانید یک زرد آفتابی را با یک رنگ یاسی ملایم یا بنفش پر رنگ ترکیب کنید.

نکاتی درباره استفاده از رنگ‎های گرم در طراحی دکوراسیون

اگرچه اغلب به دنبال احساس هیجان و انرژی در خانه هایمان هستیم، اما اگر شخصیتی آرام و درون گرا دارید احتملا یک ترکیب رنگ گرم و برجسته برای شما مناسب نخواهد بود. اگر چنین ویژگی‌هایی دارید، رنگ‌های گرم را تنها برای ایجاد تاکید در فضا به کار ببرید و از طیف‌های سردتر و ملایم‌تر به عنوان رنگ غالب فضا استفاده کنید.

طیف‌های سفید، سیاه، خاکستری و دیگر رنگ‌های خنثی در ترکیب با رنگ‌های گرم بسیار مناسب خواهند بود و این رنگ‌های خنثی بسته به ته رنگ شان سرد یا گرم به نظر می‌رسند. یک رنگ خنثی و گرم می‌تواند رنگ بسیار مناسبی برای دیوار باشد و با رنگ‌های سردتری مثل انواع آبی، سبز یا طیف‌های سرد رنگ قرمز ایجاد تعادل کند.

نکاتی درباره استفاده از رنگ‎های گرم در طراحی دکوراسیون

در زمان انتخاب رنگ‌های گرم برای دیوارها، باید توجه داشته باشید که به دلیل تفاوت‌هایی که در رنگدانه‌های آن‌ها وجود دارد، ممکن است رنگ مورد نظر بر روی دیوار خانه‌ی شما با آنچه در فروشگاه دیدید متفاوت باشد. رنگ‌هایی که ته رنگی زرد یا دیگر رنگ‌های کمرنگ دارند معمولا گرم هستند، اما با خریداری یک نمونه رنگ و امتحان کردن آن بر روی دیوار می‌توانید از مناسب بودن این رنگ برای خانه‌ی خود مطمئن شوید.

نکاتی درباره استفاده از رنگ‎های گرم در طراحی دکوراسیون

هنگام استفاده از رنگ‌های گرم به خاطر داشته باشید که قواعد مربوط به استفاده از رنگ‌ها در دکوراسیون در حقیقت تنها برای راهنمایی شما است و این قواعد می‌توانند بسته به عوامل مختلفی مثل نورپردازی یا چیدمان محیط متغیر باشند.

منبع: thespruce

بازنشر : روانشناسی برتر

محبوب کن - فیس نما

دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها

Code Center