پرتال روانشناسی | سبک زندگی و مرکز خرید

banner ads

چرا شیلد محافظ خوبی برابر ویروس کرونا نیست؟

محققان سوئیسی در تازه‌ترین تحقیقات خود، درباره اینکه چرا شیلد به تنهایی نمی‌تواند محافظ خوبی برای آرایشگران باشد، دلایلی را ارائه دادند.

به گزارش بهداشت نیوز:  ویروس کرونا از زمان پیدایش خود از اواخر سال گذشته به طور کلی نظم زندگی بشر را مختل کرده است؛ این ویروس با سرعت بالایی در حال گسترش در سطح جهان است و تاکنون افراد زیادی را مبتلا و صد‌ها هزار تن را به کام مرگ برده است.

سازمان جهانی بهداشت برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و به منظور کنترل اپیدمی تاکید بسیار بر بازگشت محدودیت‌ها دارد که با توجه به شرایط اقتصادی، دولت‌ها کمتر می‌توانند به این توصیه عمل کنند و افراد ناگزیر به مشاغل خود بازگشته‌اند؛ و تنها کاری که قادر به انجام آن هستند، رعایت شیوه‌نامه بهداشتی است.

اما در این میان برخی از این مشاغل در معرض خطر بیشتری قرار دارند و صاحبان آن‌ها نسبت به سایرین باید توجه بیشتری به نکات بهداشتی داشته باشند. آرایشگاه‌ها یکی از این موارد هستند؛ میزان تردد در این مکان‌ها به نسبت بیشتر است و این امر بر شیوع ویروس تاثیر می‌گذارد از این رو آرایشگر‌ها باید خود را ملزم به رعایت تمام نکات بهداشتی از جمله استفاده از ماسک، شیلد، پوشیدن دستکش و شستشوی مرتب دست‌ها کنند.

اما با وجود تاکید‌های فراوان باز هم مشاهده می‌شود عده‌ای از ماسک استفاده نکرده و تصور می‌کنند داشتن شیلد به تنهایی کفایت می‌کند؛ این در حالی است که در تازه‌ترین تحقیقاتی که مرکز بهداشت سوئیس در این زمینه انجام داده، بیشتر آرایشگر‌هایی که به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند، از ماسک استفاده نکرده‌اند.

بر اساس این مطالعه، تنها کارآیی شیلد محافظت از چشم‌هاست و نمی‌تواند پوشش خوبی برای دهان و بینی باشد و ذرات ریز آلوده از طریق استنشاق به راحتی می‌توانند وارد بدن شوند، از این رو WHO تاکید کرده علاوه بر آرایشگران، مراجعه کنندگان نیز باید از ماسک استفاده کنند. حتی تاکید شده ماسکی که استفاده می‌شود باید تا زیر چانه امتداد داشته و دهان و بینی فرد را به طور کامل بپوشاند.

به گفته متخصصان همچنان بهترین راه جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا، استفاده از ماسک و شستشوی مرتب دست‌هاست و برخی لوازم بهداشتی از قبیل شیلد نباید در فرد احساس امنیت کاذب ایجاد کند.

مطابق بررسی‌های انجام شده در این باره هنوز هیچ مدرکی دال بر اینکه شیلد وسیله محافظتی مناسبی است، ارائه نشده است، بنابراین باز هم استفاده از ماسک توصیه مهم متخصصان به ویژه سازمان جهانی بهداشت در پیشگیری از ویروس کروناست.

 

روانشناسی برتر

محبوب کن - فیس نما

دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها

Code Center