پرتال روانشناسی | سبک زندگی و مرکز خرید

banner ads

آیا وقت ماسک زدن مضطرب می شوید؟

خراسان/ در روزهایی که این همه برای ماسک زدن توصیه می شود، زدن ماسک برای گروهی از افراد دشوار است. این افراد می گویند، وقتی ماسک می زنند، مضطرب و دچار نفس تنگی می شوند و حتی ممکن است وحشت زده شوند و حملات پانیک سراغ شان بیاید. اگر شما هم به چنین دلایلی، ماسک زدن برایتان دشوار است، نکات زیر می تواند کمک کننده باشد.

ماسک باعث خفگی نمی شود

بسیاری از افراد به خاطر نداشتن تجربه در زمان استفاده از ماسک، احساس نفس تنگی می کنند و همین آن ها را وحشت زده می کند. اگر شما هم چنین مشکلی دارید، توجه داشته باشید که در تاریخچه نزدیک به 100 ساله ماسک و استفاده مداوم از آن توسط کادر درمان، مشخص شده است که ماسک ها در صورت استفاده درست، به هیچ عنوان خفگی ایجاد نمی کند. مطمئن باشید که با کمی تمرین و عادت به استفاده از ماسک، مشکل نفس تنگی شما هم کاهش خواهد یافت.

خودگویی های منفی را متوقف کنید

برخی افراد هنگام استفاده از ماسک، جملاتی منفی مانند «من تحمل ماسک رو ندارم» یا «این ماسک داره من رو خفه می کنه» و... را تکرار می کنند. روی افکار خود در زمان استفاده از ماسک تمرکز و سعی کنید جلوی تکرار چنین جملاتی را در ذهن خود بگیرید.

روی تنفس خود تمرکز کنید

تمرین های تنفسی در زمان پوشیدن ماسک می تواند به شما کمک کند تا زودتر مشکل نفس تنگی و اضطراب ناشی از آن را کاهش دهید. برای این منظور تنفس عمیق شکمی آرام و شمرده را هم در زمان پوشیدن ماسک و هم بدون ماسک تمرین کنید.

از خودتان حساسیت زدایی کنید

استفاده از ماسک در خانه برای زمان های کوتاه، می تواند شما را برای استفاده از ماسک، بیرون از خانه و برای زمان های طولانی تر آماده کند. آرام آرام شما می توانید مدت زمان استفاده از ماسک را افزایش دهید.

ماسک های جذاب و راحت برای خودتان انتخاب کنید

برای شروع ماسکی را استفاده کنید که برای شما راحت است. می توانید از پارچه ای که رنگ و طرح آن برای شما جذاب است برای دوخت ماسک استفاده کنید. هر چه ماسک تان را بیشتر دوست داشته باشید، راحت تر با استفاده از آن کنار خواهید آمد.

دنبال ایده آل ها نباشید

برخی افراد تصور می کنند که تنها ماسک های N95 موثرند، در حالی که ممکن است در زمان استفاده از این ماسک ها، احساس نفس تنگی کنند و مضطرب شوند. در نتیجه بعد از مدت کوتاهی بی خیال ماسک زدن می شوند.

نویسنده : شیوا رضائی روزنامه نگار

 

روانشناسی برتر

محبوب کن - فیس نما

دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها

Code Center