پرتال روانشناسی | سبک زندگی و مرکز خرید

banner ads

چگونه نگرانی از آینده را کمتر کنیم؟

گرانی از آینده بخشی از زندگی ما انسان‌هاست. البته قاعدتاً سهم نگرانی در زندگی همه‌ی ما یکسان نیست. حجم نگرانی هم در مقاطع مختلف زندگی و در موقعیت‌های متفاوت فرق می‌کند.

موضوع‌های نگرانی هم برای ما یکسان نیست (+).

بعضی از ما نگرانی‌های مالی داریم: نکند روزی پولم تمام شود و پول کم بیاورم؟ نکند در خرید چیزهایی که دوست دارم با محدودیت مواجه شوم؟ نکند در پرداخت اجاره و قبض‌ آب و برق و اینترنت دچار مشکل شوم؟ نکند نتوانم به سطح زندگی متعارف دست پیدا کنم یا سطح زندگی متعارف فعلی را از دست بدهم؟ آیا ممکن است زمانی بودجه برای گذران تعطیلات و رفتن به سفر نداشته باشم؟

نگرانی هم‌چنین می‌تواند در کمبود اعتماد به نفس ریشه داشته باشد: نکند در جلسه نتوانم حرفم را آن جور که دوست دارم بزنم؟ اگر دیگران تأییدم نکنند چه کار کنم؟ نکند ضعیف عمل کنم؟ نکند در فلان جلسه یا مهمانی، کاری کنم که احمق به نظر برسم؟

نگرانی‌های کاری هم بخشی از دغدغه‌های بسیاری از ما را تشکیل می‌دهند: نکند از عهده‌ی این حجم کار برنیایم؟ نکند آن‌قدر که باید کار کنم، کار نمی‌کنم و زحمت نمی‌کشم؟ نکند کارهایم نیمه‌تمام بمانند؟ اگر اشتباه کنم چه می‌شود؟ اگر دیر به جلسه برسم چه خواهد شد؟

حوزه‌ی دوستی و رابطه‌‌ی عاطفی هم یکی دیگر از حوزه‌هایی است که می‌تواند ما را نگران کند: آیا ممکن است کاری کنم که خانواده‌ام از دستم خشمگین شوند؟ نکند رابطه‌ام از بین برود و نتوانم آن را حفظ کنم؟ نکند برای دوستانم چندان جذاب نباشم؟ آیا ممکن است روزی برسد که دیگران دوستم نداشته باشند؟ آیا ممکن است زمانی دوستان نزدیکم رهایم کنند؟

محبوب کن - فیس نما

دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها

Code Center