پرتال روانشناسی | سبک زندگی و مرکز خرید

banner ads

  • مدیر سایت
  • سه شنبه 05 فروردين 1399
  • 121 بازدید

آزمون روانشناسی کودک درون

 

 کودک درون شما سالم است یا بیمار

 تست روانشناسی
تست خودشناسی کودک درون  | تست روانشناسی کودک درون


تست روانشناسی کودک درون | تست روانشناسی

تست روانشناسی کودک درون

« کودک درون» اصطلاحی است که بسياري از ما هر چند بیش تر براي شوخي و طنز در گفت و گوهایمان هم آن را بکار می بریم ولی این مبحثی مهم در علم روان شناسی در درمان رفتارهای ناهنجار و عادت های نادرست و استرس های بجامانده از زمان کودکی به روانکاوان و روان پزشکان کمک ميکند .

تست روانشناسی کودک درون

شاید تابحال از زبان روان شناسان شنیده اید یا در مجله های روان شناسی خوانده اید که چنانچه به نیازهای اصلی یک کودک، در دوران کودکی اش جواب مناسبی داده نشود، وی در همان مرحله از رشد فکری باز خواهد ماند یا دست کم با موانع بیشتری براي رسيدن به موفقیت نسبت به همسالان خود رو به رو خواهد شد؛ به عبارت ديگر وی در آينده شخصی بزرگ سال خواهد بود با اذهان و رفتارهایی که درونمایه کودکانه دارند و همینطور عکس‌العمل ها و رفتارهای اشتباهی که ریشه در نیازهای برآورده نشده وی در زمان کودکی اش دارند.

درصورتی که کودک درون شما ازرده شده باشد، همین مساله سبب خواهد شد که شما در طول زندگی با سختی های زيادي رو به رو شوید و شاید در زندگی تان ناموفق باشید و با احساسات ناخوش‌آیند و ناخشنودی، زندگی تان را سپری کنید.

جالب است بدانید که منشاء برخی سختی های روانی مثل وابسته‌گي بی اندازه ، استرس، زودرنجی، ترس، ناراحتی، خیال پردازی، خودشیدایی و… همین کودک ازرده است؛ چراکه به اعتقاد اکثر روان شناسان درصورتی که کودک درون شخصی سلامت باشد منبع سرشاری از انرژی، خلاقیت، خوشحالی و طراوت است و سبب ترقی روز افزون وی در زندگی خواهد شد.

 

چنانچه شما شخصی سختگیرید و از زندگی لذت نمی برید یا با دیدن فیلم های کمدی نمی خندید و تمامی آنها را مسخره آمیز می پندارید، بدانید که به احتمال زیاد کودک درون شما بیمار است و براي رهایی از این قبیل مشکلات که به علت بیماري این کودک در شما شکل گرفته، کافی است براي بهبود وضعیت کودک درونتان قدم هایی محکم و آگاهانه بردارید.

ازمون روان سنجی پیش رویتان براي شناخت بیش تر با کودک درونتان تدارک دیده شده. برای اینکه بتوایند آن را حس کنید و از این به بعد به گونه ای برنامه ريزي کنید که هر چند وقت یک بار بشود به او سری بزنید، احوالش را سوال کنید و از سلامتی اش مطمئن شوید!
کودک درون ديگر چطور آدمی است؟!

تست روانشناسی کودک درون | تست روانشناسی

تست روانشناسی کودک درون

براي اینکه بتوانید از سلامت یا بیمار بودن کودک درونتان آگاهی یابید به پرسش های زیر جواب دهید تا وضعیت سلامت کودک درونتان را بسنجید.

ردیف عبارت: با« بله» یا« خیر» جواب دهید

۱- زمانی که در درپی انجام کاری جدید بر می آیم، حس ترس و نگرانی می کنم

۲- به ندرت در مورد جملات پیچیده که درکشان برایم اسان نیست از افراد دیگر سؤال می کنم

۳- در اعماق وجودم حس می کنم که ایرادات بسياري دارم که نمی توانم حذفشان کنم

۴- براي آغاز هر کاری با سختی های زيادي روبرو می شوم

۵- معمولاً براي خاتمه بخشیدن به کارهایم مشکل دارم

۶- پیوسته خودم را به دلیل بی عرضگی سرزنش می کنم

۷- کمال گرا هستم و رسيدن به هیچ موفقیتی من را راضی نمی کند

۸- هیچگاه قدرت سنجش درستی ندارم و نمی توانم راه درست را انتخاب کنم

۹- دقیقاً نمی دانم از زندگی چه می خواهم

۱۰- پیوسته به من القا شده است که باید به برترین ها دست یابم ولی نمی توانم

۱۱- حس می کنم زندگی ام توخالی است و بیش تر وقت ها حس بیماری افسردگی می کنم

۱۲- درواقع نمی دانم که چه شخصی هستم و معیار های ارزشی من در زندگی ام چیست

۱۳- به گونه ای بی نظم غذا می خورم و چه بسا زمان مشخصی براي غذا خوردن تعيين نکرده ام

۱۴- به ندرت می دانم در حالت های گوناگون چه احساسی دارم

۱۵- هنگامی که عصبانی می شوم حس شرمندگی و خجالت می کنم

۱۶- از بداخلاقی افراد دیگر می ترسم و براي جلوگيري از بداخلاقی افراد دیگر هر کاری می کنم

۱۷- موقع گریه کردن شرمسارم و خودم را از سایرین پنهان می کنم

۱۸- از اینکه بگویم از چیزی یا انجام کاری ترس دارم حس شرمندگی می کنم

۱۹- تقریبا هیچوقت احساسات نامطلوبم را بروز نمی دهم

۲۰- خواب مرتب و منظمی ندارم

۲۱- به اطرافیان و به خودم بی اعتمادم

۲۲- گوشه گیر هستم و از مردم علی الخصوص اشخاص بالا دستی ام گریزانم

۲۳- هر کاری را که گمان می کنم سایرین از من انتظار دارند، انجام می دهم

۲۴- شدیداً با سایرین رقابت می کنم ولی مدام بازنده هستم

۲۵- مستقیم به شخصی پاسخ رد نمی دهم و غیر مستقیم از انجام آن چه وی از من می خواهد سرباز می زنم

۲۶- هیچوقت حس صمیمیت با والدینم نداشته ام

۲۷- خودم یا سایرین را در صورت ارتکاب خطا، مسخره می کنم

۲۸- به هر قیمتی که شده از دعوا و درگیری با سایرین جلوگیری می کنم.

نحوه نمره گذاری

حال که به تمامی پرسش های این ازمون جواب داده اید، نوبت آن است که امتیازتان را محاسبه کنید. براي محاسبه امتیازتان در سوالاتی که گزینه« بله» را انتخاب نموده اید ، یک امتیاز براي خودتان در نظر بگیرید. گزینه« خیر» اصلاً امتیازی ندارد. توجه داشته باشید که امتیاز نهایی شما باید عددی بین ۰ تا ۲۸ باشد.

معنا و مفهوم امتیازهای به دست آمده

درصورتی که نمره شما در این ازمون ۱۴ و کم تر از آن باشد:

کودک درون شما بیمار و ازرده است و باید براي بهبود شرایط زندگی تان در کنار کسب اطلاعاتی بیش تر در مورد کودک درون، به سفارش هایی که در ادامه مطرح خواهد شد عمل کنید.

درصورتی که نمره شما در این ازمون بیش تر از ۱۴ باشد:

به شما تبریک می گوییم چراکه کودک درون شما سلامت است.

درصورتی که کودک درونتان ازرده و بیمار است، مضطرب نباشید 

کودک درون مبحثی مهم در روانشناسی است که در درمان رفتارهای ناهنجار، عادت های و استرس های بجامانده از دوران کودکی به روانشناسان کمک ميکند . کودک درون، قسمتی از وجود ماست که گاهی ناسازگار است و گاهی دوست دارد کودکی کند و مثل یک کودک پرنشاط و شاداب دست به هیجاناتی بزند که برحسب ظاهر با منطق و دلیل سازش ندارد. کودک درون عاشق بازي، شادمانی و شوخي است ولی بیش تر وقت ها اشخاص بی اطلاع، جدّي و دارای رفتار تکلیف گرا بر وی مسلط میشوند و اجازه نمی دهند خود را ظاهر کند که در این صورت بلوغ عاطفی آنها رشد نمی کند.

پیامدهای منفی سرکوب کودک درون

هنگامی که تمایلات، خواسته ها و نیازهای کودک درون را سرکوب می کنید، در معرض خطرات زيادي قرار می گیرید. به صورت نمونه، هیچوقت یاد نمی گیرید چطور حس طبيعي داشته باشید، بازي کنید و لذت ببرید. هیچوقت یاد نمی گیرید چطور ارام باشید و استرس های خود را کنترل کنید.

از اینکه به میزان کافی خوب نیستید حس گناه می کنید و از بودن در کنار خانواده و کودکتان لذت نمی برید. از صمیمي شدن با سایرین می ترسید و گوشه گیر می شوید. افرادی که از زندگی شان ناراضی هستند باید توجه کنند که مدت هاست پیام های کودک درونشان را نادیده گرفته اند ولی نکته مثبت این است که هر لحظه اراده کنند می توانند به کمک رابطه برقرار کردن با کودک درونشان و اشنا شدن با آن راهی تازه بسوی زندگی جدید و شاد و پرانرژی باز کنند.

روش شناسایی کودک درون

براي اینکه کودک درون خود را شناسایی کنید باید خود را در موقعیتی ارام قرار دهید، چشم هایتان را ببندید و ۳۰ دقیقه خود را در سن بین ۳ تا ۸ سال تصور کنید. آنگاه خود را شکل این کودک و نخست در تعامل با اعضای خانواده و بعد در رابطه با هم بازی هایتان که در مجاورت منزل یا مدرسه شما هستند، ببینید. توجه کنید در برابر رفتارهای اعضای خانواده تان چطور عکس‌العمل نشان می دهید و با دوست ها و هم بازی های خود کنار می آیید و از بازي و رابطه با آنها لذت می برید یا نه.

عاقبت خود را در محیط خانواده تصور کنید. آیا شما شاد و پرانرژی و هیجان زده هستید و از زندگی لذت می برید؟ آیا شما جدّي، ناراحت و دلسرد از زندگی هستید؟ درصورتی که کودکی ناراحت و جدّي هستید تلاش کنید آخرین تجربه خوشحالی را که بعنوان یک بچه داشتید، به یاد آورید. ما می توانیم به کودک درون خود بگوییم در زندگی خيلي جدّي و مشکل پسند نباشد و به اشتباهاتش بخندد و تلاش کند از چیزهای کوچک در زندگی لذت ببرد.

نحوه برقراری رابطه مؤثر با کودک درون

تلاش کنید از چیزهای کوچک، پیش پا افتاده و چه بسا بي‌ارزش به هیجان بیایید و لذت ببرید. از قهقهه بچه ها به وجد بیایید و از صدای پرنده ها لذت ببرید تا کودک درون شما فعال تر شود. از بهار، فصل تابستان، گل های بهاری، دشت ها و کوه ها لذت ببرید تا حس بهتری پیدا کنید؛ یعنی آشتی با طبیعت دستور کار برنامه هاي شما باشد.

بچگانه به جست و خیز بپردازید. دست از مدام رسمی بودن و کمال گرایی بردارید و نگرانی از آينده و آزردگی از سایرین را به فراموشی بسپارید و خود و سایرین را ببخشید تا ازاده، رها و شاداب به زندگی ادامه دهید چراکه در این صورت است که کودک درون رها ميشود و شما قادرید دست به نوآوری و ابتکار بزنید.

۱۰ روش ساده براي شفای کودک درون

۱- اوقات فراغت خود را با افرادی بگذرانید که به آنها علاقمند هستید و از بودن با آنها لذت می برید. به این ترتیب کودک درونتان حس امنیت و ارامش بیشتری خواهد کرد.

۲- اتاقتان را آن گونه که دلتان می خواهد تزئین کنید. چه بسا درصورتی که براي سایرین خنده‌دار به نظر میرسد ، آنقدر مهم نیست. پرده ها، رنگ دیوار و اشیاء و وسایل، تابلوها و روتختی را با سلیقه خودتان انتخاب کنید.

۳- به حس ششم و شهود خود احترام بگذارید؛ به عنوان مثال درصورتی که ته دلتان به انجام کاری راضی نیست، آن را انجام ندهید یا در تصمیم گیری ها به ته قلبتان هم نگاهی بیندازید چراکه کودک درونتان آن جا نشسته است.

۴- بدون توجه به سن و سالتان نقاشی بکشید. هنگامی که نقاشی می کشید، از تخیل خود کمک بگیرید و طرح های تخیلی بکشید و آنها را با رنگ های دلخواه خود رنگ کنید. قطعاً بچه درونتان در انتخاب رنگها به شما کمک خواهد کرد و فعال تر خواهد شد.

۵- به تماشای طلوع و غروب بنشینید و با خود بگویید: این امکان دارد آخرین طلوع یا غروب خورشید باشد که به تماشای آن نشسته ام و این تجربه ای ناب براي کودک درونتان خواهد بود.

۶- از انتقادهای بیجا و دائم نسبت بخود دست بردارید. در چنين لحظاتی اندکی تامل کنید. شما در حال شلاق زدن به کودک درونتان هستید، شلاق را دور بیندازید و با وی بامحبت باشید.

۷- هنگامی که زیر فشار هستید و استرس دارید به کتاب های داستان بچه ها پناه ببرید. این کار لذتبخش ، کودک درونتان را ارام خواهد ساخت.

۸- یک جعبه یا کشوی اختصاصی داشته باشید و تمام هدیه ها یا کارت تبریک هایی را که از سایرین گرفته اید در آن نگهداری کنید. این جعبه حاوی عشق است. عشق سایرین نسبت به شما و کودک درونتان و شما سزاوار آن هستید.

۹- در خانه عود بسوزانید یا از عطرهای خوش بو استفاده کنید. این کار شما را به شوق می آورد و نشاط و شادی را به شما باز می گرداند. در طی کودک درونتان خوشحال خواهد شد.

۱۰- درصورتی که قابلیت آن را دارید سری به محله های زمان بچگی خود بزنید و با دوست ها و همسایگان قبلی خود احوالپرسي کنید. درصورتی که چنين چیزی امکان ندارد میتوانید در خیابان ها و کوچه های قدیمی پرسه بزنید و از فروشگاه های قدیمی خرید کنید.

جمع آوری : روانشناسی برتر

محبوب کن - فیس نما

دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها

Code Center